15 listopada 2016 Udostępnij

Videoporadniki

Żyjemy w epoce Internetu - czy tego chcemy czy nie, nasze życie jest przeniknięte przepływem informacji w ramach globalnej sieci www. Wszyscy wykorzystujemy Internet w różnych celach - do pracy, nauki, rozrywki, szukania informacji czy wykonywania pewnych czynności takich, jak zakupy, operacje bankowe czy rezerwacja biletów na wydarzenia. Nic więc dziwnego, że również w sytuacji, gdy nie potrafimy czegoś zrobić, często zwracamy się z pytaniem do "wujka Google", wikipedii lub filmików na YouTube. W tej sytuacji rzetelnie przygotowany videoporadnik ma szansę zdobyć spore grono widzów - a skoro tak, to jest potencjalnym mocnym narzędziem content marketingu.

Przykłady sytuacji, w których zasięgamy porady fachowca z YouTube, można mnożyć; często robimy tak, gdy potrzebujemy wymienić dętkę w rowerze, zawiązać krawat, wykonać drobną naprawę stolarską, wymontować pewien element ze swojego samochodu, naprawić prosty sprzęt RTV/AGD, dokonać poprawek krawieckich itp. Jednak poza videoporadnikami z dziedziny szeroko pojętych prac domowych i mechanicznych istnieją filmiki poświęcone umiejętnościom biznesowym - sprzedaż, obsługa klienta, autoprezentacja, komunikacja, marketing i pozycjonowanie itd. W Internecie można znaleźć także mnóstwo różnej jakości videoporadników dotyczących umiejętności specjalistycznych - np. programowania czy obliczeń związanych z matematyką finansową. 

Filmik z poradnikiem można nagrać praktycznie w każdej dziedzinie, i w większości przypadków można mieć uzasadnioną nadzieję na spore zainteresowanie - co przy umiejętnym powiązaniu filmików z firmą przekłada się na zwiększenie zainteresowania jej ofertą, a co za tym idzie, sprzedaży. Warunkiem jest jednak odpowiedni poziom - filmik nakręcony nieprofesjonalnie, zawierający błędy merytoryczne czy bardzo banalny zdobędzie negatywne komentarze, co nie wpłynie korzystnie na wizerunek firmy. Z kolei dodatkowym plusem będzie wykorzystanie w videoporadnikach drobnych żartów i pewnej ilości humoru. To nie tylko pozytywnie wpłynie na oglądalność, ale również postrzeganie firmy przez odbiorców filmików.

Reasumując - videoporadnik to ciekawy i kreatywny pomysł na content marketing. Oczywiście, sam w sobie nie wystarcza do rozreklamowania firmy, ale może się okazać przydatnym pomostem do budowania relacji z klientem i przekazywania mu treści reklamowych wraz z wartościową wiedzą branżową. Oczywiście, stworzenie go wymaga czasu, narzędzi i odpowiedniego przygotowania - jednak, jak widać, naprawdę warto spróbować.

Adam z AdWell.pl

Wariat na punkcie marketingu!